Trial banner

Švédsko má bronzovú medailu z MS! Nad Kanadou vyhralo 4:2

PRAHA - Švédi sa dočkali po prvý raz od roku 2018 nielen postupu medzi štyroch najlepších na majstrovstvách sveta, ale napokon aj bronzových medailí. Suverén ostravskej B skupiny, ktorý prehral len semifinálový zápas s Českom, vyhral v súboji o 3. miesto nad Kanadou. Obhajcovia zlata odchádzajú domov bez medaily, skončili na nepopulárnom 4. mieste.
TASR

Rozhodla švédska strela z prvej

Vývoj poslednej tretiny si netrúfli predpovedať ani hokejoví experti. Čakalo sa na to kto pridaním gólu naznačí ako by to mohlo skončiť. Od 45. minúty mali k bronzovým medailám bližšie Kanaďania. Po tom, čo ustáli švédsky tlak, zvýšil na 2:1 Pier-Luc Dubois. Severania skúšali odpovedať, ale nedokázali to ani v presilovej hre pri vylúčení Seversona. Až tesne po nej medzi betóny kanadského brankára trafil Karlsson. Za stavu 2:2 sa tak v 50. minúte začínal boj o bronzové medaily odznova. Pri koncovke Pontusa Holnberga, Lundestroma a Karlssona vytiahol Binnigton parádne zákroky. Lenže nachytal ho strelou z prvej Carl Grundström. Švédi vyhrávali 3:2 necelých päť minút pred koncom zápasu. Kanaďania pálili v posledných dvoch minútach zápasu na Gustavssona z každej možnej pozície. Necelú minútu pred koncom si vzali oddychový čas. Po ňom odvolali brankára a hrali v šestici. Lenže švédski hráči po vyhratom vhadzovaní posielajú puk do opustenej súperovej bránky. Rozhodnuté. V súboji bronz vyhrávajú nad Kanadou 4:2.

Radosť fanúšikov a samotných hráčov bola citeľná:

Výherný gól Švédov:

Švédi si zvýšili skóre na 3:2:

Švédi stihli vyrovnať v polovici 3. tretiny na 2:2:

Kanada nenechala nič na náhodu a v tretej tretine zvýšila svoje skóre na 2:1:

Kanada ožila, ale dala len gól

Na začiatku druhej tretiny si Severania nechali chodiť Kanaďanov “do kuchyne”, no tí to nedokázali využiť. Ale keďže sa švédski reprezentanti nepoučili, súper to vyskúšal ešte raz a Dylan Cozens vyrovnal v 23. minúte na 1:1. Bol to jeho deviaty gól na majstrovstvách sveta. Jeho spoluhráči ožili a trávili viac času pred švédskou bránkou. V 27. minúte sa sám na tú súperovu preštrikoval Lundestrom, ale už nedokázal presne zakončiť. Podobne skončili aj ďalšie šance oboch tímov. Pri najväčšej Kanady v 32. minúte predviedol svoje umenie Gustavsson. Švédi vzápätí mali po prvý raz v tomto stretnutí početnú výhodu, ale vývoj zápasu neotočili vo svoj prospech. Za to, že to nedokázal ani súper, môžu poďakovať svojmu brankárovi. Po 40. minútach za stavu 1:1 mali oba tímy rovnako ďaleko k bronzovým medailám.

Kanada v 2. tretine vyrovnala na 1:1:

Málo striel oboch tímov, jediný gól

Len niekoľko príležitostí na oboch stranách priniesol úvod súboja o bronzové medaily. Švédi boli prví, ktorí pridali na intenzite, ale Hedmanova delovka pristála len na žŕdke kanadskej bránky a tamer ju zlomila. Svoj tlak napokon zužitkovali v 13. minúte, vďaka akcii štvrtého útoku, keď sa presadil Carl Grundström. Prvú presilovú hru v zápase si zahrali Kanaďania, od 16. minúty, pri vylúčení Heeda, ale nedokázali ju využiť. Po úvodnej tretine Švédsko vyhráva nad Kanadou 1:0.