Trial banner

O šampionáte

Hokej je na JOJke

Svetový šampionát štartujeme 10. mája a bude pokračovať až do 26. mája v dvoch dejiskách - Praha a Ostrava.

Hokejové majstrovstvá sveta budú po prvýkrát na JOJke. Naprieč tromi televíznymi stanicami JOJ, JOJ PLUS a JOJ ŠPORT odvysielame všetkých 64 zápasov naživo ako historicky prvá televízia na Slovensku. História našej televízie JOJ ŠPORT sa píše od roku 2021, zato hokejisti absolvujú už 87. majstrovstvá sveta. Bohatú históriu si môžeme predstaviť.

Po prvýkrát sa svetový šampionát v ľadovom hokeji konal v roku 1920 v Belgicku a prekvapivo bol súčasťou letných olympijských hier. Ďalšie dve MS v hokeji v rokoch 1924 a 1928 sa už konali v rámci zimných olympijských hier. Až v roku 1930 sa vo francúzskom Chamonix uskutočnili prvé samostatné majstrovstvá sveta. Prvý a poslednýkrát sa stalo, že majstrovstvá sveta boli rozdelené do troch krajín, pretože pre teplé počasie sa zápas o bronz konal vo Viedni a finále bolo v Berlíne. Všetky štyri finále vyhrala Kanada.

V prvej polovici 20. storočia Kanada dominovala takmer bez protivníka. Veď od prvého hokejového šampionátu v histórii na letnej olympiáde v roku 1920 až do roku 1955 triumfovala celkovo šestnásťkrát.

V druhej polovici však nastúpili hokejisti legendárneho tímu Sovietskeho zväzu. Od roku 1963 vyhrali deväť titulov po sebe, v roku 1972 Československo triumfom prerušilo ich hegemóniu.

Nie na dlho, po ročnej prestávke Sovieti triumfovali opäť trikrát.

Sovietsky zväz a následne jeho nasledovník Rusko má dovedna na konte 27 titulov. Kanada dobehla Rusov triumfom na MS v roku 2021 v Rige a po vlaňajšom triumfe vedú s 28 titulmi túto zaujímavú štatistiku.

Československo do rozdelenia získalo šesť titulov. Posledný v roku 1985 v Prahe.

Slovenské zlato na MS v hokeji 2002

Česko po rozdelení nadviazalo na spoločný federálny tím a získalo dokopy šesť titulov majstra sveta. Slovensko iba jeden.

V roku 2000 práve Česku podľahli Slováci vo finále a získali prvú medailu v ére samostatnosti - striebro. Tento moment však predznamenal historický úspech samostatného Slovenska.

V roku 2002 vo Švédsku hrala zlatá generácia slovenského hokeja - Peter Bondra, Miroslav Šatan, Ľubomír Višňovský či Žigmund Pálffy.

Vo finále bolo Rusko favoritom. Víťazný gól dal v 59. minúte Peter Bondra. Najplatnejším hráčom majstrovstiev sveta 2002 sa stal Miroslav Šatan, ktorý kraľoval aj v bodovaní. V deviatich odohraných zápasoch zaznamenal trinásť bodov.

O rok neskôr Slovensko získalo bronz a v na svetovom šampionáte v roku 2012 prekvapivé striebro, no odvtedy patrí vždy len k tímom, ktoré môžu na MS v hokeji prekvapiť.

Najviac divákov na MS v hokeji bolo v Česku

Majstrovstvá sveta v hokeji každoročne budia obrovský záujem. Zatiaľ najviac divákov bolo na 79. svetovom šampionáte v roku 2015 v Českej republike.

V 64 zápasoch prišlo na tribúny celkovo 741 690 divákov, čo dáva priemer 11 589 fanúšikov na zápas.

Neprehliadnite